menu
Untitled Document

 

HPL

 
ELEWACJE WENTYLOWANE NA BAZIE PŁYT PRINT HPL MEG

WSKAZÓWKI DLA ARCHITEKTÓW

KONSTRUKCJA NOŚNA

          Płyty MEG mocuje się do konstrukcji nośnej typowej dla wielu innych materiałów okładzinowych. Najczęściej stosowane są konstrukcje metalowe: aluminiowe lub ze stali ocynkowanej. Możliwe jest także stosowanie podkonstrukcji drewnianej, choć rozwiązanie to nie jest w Polsce zbyt popularne z uwagi na złą jakość drewna budowlanego.
          Typowa konstrukcja aluminiowa składa się z teownika i elementów kotwiących. Taka konstrukcja umożliwia zarówno montaż mechaniczny płyt (nity, śruby), jak również montaż niewidoczny przy użyciu specjalistycznego systemu klejenia

hpl  hpl1

Rozstaw elementów kotwiących (a) nie powinien przekraczać 120 cm.
Rozstaw żeber konstrukcyjnych (b) dla płyt MEG grubości 6 mm nie powinien przekraczać 60 cm.

          Konstrukcja elementów kotwiących pozwala na regulowanie odległości między ścianą a płytą laminatu, co pozwala na zastosowanie warstwy docieplenia o żądanej grubości przy jednoczesnym zachowaniu pustki powietrznej rzędu 4 - 5 cm.

  1. MONTAŻ PŁYT DO KONSTRUKCJI

Niezależnie od wybranego sposobu montażu obowiązuje zasada pozostawiania dylatacji między płytami. Ze względu na zawartość włókien celulozy laminat może pracować liniowo przy zmieniających się warunkach wilgotności. Maksymalna zmiana wymiaru wzdłuż włókien wynosi 0,8 mm/m.b., zaś w poprzek włókien  1,6 mm/m.b. płyty. Jak łatwo obliczyć nawet przy zastosowaniu pełnego formatu płyty (305 x 130 cm) ze względów technicznych wystarczyłaby dylatacja rzędu 5 mm. Mimo to zarówno ze względów praktycznych (zachowanie równych dylatacji w trakcie montażu) oraz estetycznych (czytelność zmodułowania elewacji) zaleca się stosowanie dylatacji rzędu 6 - 8 mm.
Aby zapobiec efektowi odbijania światła przez metalową konstrukcję widoczne części profili nośnych wykańczane są na czarno taśmami przylepnymi, podkładkami gumowymi lub lakierami.
Laminat nie pracuje przy zmieniającej się temperaturze otoczenia.

    1. Montaż mechaniczny

Prosta i tania metoda polegająca na przymocowaniu płyt laminatu za pomocą śrub lub nitów, których łby można zamaskować nakładkami w kolorze laminatu (jak na rysunku powyżej). Ze względu na pracę laminatu tylko jeden punkt mocowania na płycie wykonywany jest "na sztywno", pozostałe otwory powinny mieć średnicę 1,5 x większą od średnicy śruby lub nitu.

    1. Montaż na klej

Dostępne na rynku specjalistyczne systemy klejenia (np. Soudal Panel System) pozwalają na proste i tanie mocowanie płyt w sposób niewidoczny. W skład systemu wchodzi klej na bazie polimerów MS, specjalne płyny oczyszczające powierzchnię laminatu i profilu nośnego oraz specjalna dwustronna taśma, która oprócz utrzymywania płyty do czasu związania kleju zapewnia zawsze jednakową odległość płyty od profilu pozwalając na uniknięcie nieestetycznego efektu "klawiszowania" płyt.

hpl2   hpl3